Back to Top
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Hexa-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2666,2933,3200 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum RDIMM memory | 64 GB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| Processor socket | LGA 4189 |
| Processor thermal power (max) | 205 W |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| RAID support |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 5 |
| EPS power connector (8-pin) | |
| Integrated SAS ports | 5 |
| TPM connector | |
| Number of COM connectors | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| COM ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Component for | Server |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C621A |
| Motherboard form factor | Extended ATX |
| Audio output channels | 8 channels |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| On-board graphics adapter model | Aspeed AST2600 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 3 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Clear CMOS button |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 95 % |
| Package width | 409 mm |
| Package depth | 355 mm |
| Package height | 78 mm |
| Quick installation guide | |
| Cables included | SATA |
| Maximum LRDIMM memory | 64 GB |
| Disk on Module (DOM) power connector | |
| AMD Opteron series | 6200 |
| Number of DIMM slots | 16 |
| Number of processors supported | 2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
