ATX, LGA 1700 socket, Intel Z790 Express chipset, 4x DDR5 DIMM, Wi-Fi 6E, AMI UEFI BIOS
With the fast-moving technology changes, GIGABYTE always follows the latest trends and provides customers with advanced features and latest technologies. GIGABYTE motherboards are equipped with upgraded power solution, latest storage standards and outstanding connectivity to enable optimized performance for gaming. To ensure maximum Turbo Boost and overclocking performance of Intel's new generation CPU, GIGABYTE GAMING series motherboard equip the best VRM design ever built with the highest quality components.
All memory routing is under the PCB inner layer shielded by a large ground layer to protect from external interference.
By optimizing memory trace width, length and style from HPC simulation to actual implementation, overall impedance is lowered between CPU memory controller and memory modules to achieve higher DDR5 speed.
Server grade mid-loss or low-loss PCB material is chosen to lower signal loss inside PCB and maintain DDR5 high speed signal transmission.
Automatically Boost the Native DDR5 frequency to 5000MHz while the system is under heavy loading by a single click.
Define and create your own SPD profile into Native and XMP 3.0 memory modules or apply the pre-tuned profiles to XMP 3.0 User Profile. Two user-defined profiles can be saved, loaded either locally or from/to an external storage device. - Two empty SPD profiles can be defined by users and carry to next computer - Transfer DDR5 XMP Booster profiles into XMP 3.0 User Profiles - Quick memory performance simulation based on user input clock and timing parameters - Profile save and load function to share your memory parameters online
With new Intel Hybrid technology, GIGABYTE exclusively creates two new "CPU Upgrade" in BIOS profiles to meet different users’ scenarios by adjusting P-Core and E-Core activation and voltage policy. - Deactivate all E-Core - Zero compromise on gaming performance - Up to 20% lower CPU package power - Up to 5°C lower CPU temperature
GIGABYTE Motherboards' Un-throttled performance is guaranteed by innovative and optimized thermal design to ensure the best CPU, Chipset, SSD stability and low temperatures under full load application and gaming performance.
Increased surface area up to 4X larger compared to traditional heatsinks. It improves heat dissipation from the MOSFETs.
TMOS is a TRUE single piece heatsink. Its one-piece design and larger surface drastically improve the cooling performance against competitors' multi-piece design.
TMOS features several channels and inlets on the heatsink. This design allows for the air flow to go through which leads to a great improvement of the heat transfer performance.
With durability in mind, GIGABYTE provides a thermal solution for M.2 SSD devices. The M.2 Thermal Guard prevents throttling and bottlenecks from high speed M.2 SSDs as it helps to dissipate heat before it becomes an issue.
Smart Fan 6 contains several unique cooling features that ensure gaming PC maintain its performance while staying cool and quiet. Multiple fan headers can support PWM/DC fan and pump, and users can easily define each fan curve based on different temperature sensors across the board via intuitive user interface.
- High Current Support Each fan headers support PWM and DC fan and Water Cooling Pump , and up to 24W (12V x 2A) with Over-Current Protection - Precision Control Multiple temperature/fan speed control points for precise fan curve - Dual Curve Mode Slope/Stair dual mode for different user scenario - Fan Stop Fan can stop completely below users' specified temperature point
We increase control points from 5 to 7 and larger fan speed graph for precise and easier fan curve control.
Fan curve can be quickly switch with Slope and Stair modes for different user scenario. Slope is traditional and intuitive linear fan speed curve. With newly added Stair non-linear mode, fan keeps at same speed between specified temperature interval.
For advanced users, we provide fan speed manual input for more precise control.
Use can place 4 EZ Tuning points at rough temperature/fan speed, and Smart Fan 6 can quickly generate a fan curve.
Fan curve profile can be saved in BIOS ROM, profile will be kept after updating BIOS.
GIGABYTE Motherboards enable the ultimate connection experience with blazing data-transfer speeds through the next generation network, storage, and Wi-Fi connectivity.
GIGABYTE Motherboards are focused on delivering M.2 technology to enthusiasts who want to maximize their system's potential.
Latest Wireless solution 802.11ax Wi-Fi 6E with new dedicated 6GHz band, enables gigabit wireless performance, provides smooth video streaming, better gaming experience, few dropped connections and speeds up to 2.4Gbps*. Moreover, Bluetooth 5 provides 4X range over BT 4.2 and with faster transmission.
1. Dedicated spectrum in 6GHz band for less interference 2. 5.5X throughput than 802.11ac 1x1 3. 4X better network capacity, no traffic jams especially in those dense area with lots of devices 4. Network efficiency increase for better user experience
- Adoption of 2.5G LAN provide up to 2.5GbE network connectivity, with at least 2 times faster transfer speeds compared to general 1GbE networking, perfectly designed for gamers with ultimate online gaming experience. - Support Multi-Gig(10/100/1000/2500Mbps) RJ-45 Ethernet
Featuring the USB 3.2 Gen 2x2 design which is doubled the performance than previous generation of USB 3.2 Gen 2. It works up to 20Gbps ultra-fast data transfer while connecting to USB 3.2 compliant peripherals. Through the USB Type-C® connector, users can enjoy the flexibility of reversible connection to access and store massive amounts of data rapidly.
GIGABYTE motherboards use high-end audio capacitors. These high quality capacitors help deliver high resolution and high fidelity audio to provide the most realistic sound effects for gamers.
GIGABYTE motherboards feature an audio noise guard that essentially separates the board’s sensitive analog audio components from potential noise pollution at the PCB level.
GIGABYTE motherboards bundle several useful and intuitive software to help users to control every aspect of motherboard and provide customizable lighting effect with outstanding aesthetics to fit your unique personality.
Now offering more LED customizations than ever, users can truly adapt their PC to represent their lifestyle. With full RGB support and a redesigned RGB Fusion 2.0 application, the user has complete control over the LEDs which surround the motherboard.
The EASY MODE shows important hardware information in one page including CPU clock, Memory, Storage, Fan.
Add constantly used items into the favorite menu for quick access.
Show all kinds of storage information including SATA, PCIE and M.2 interface.
List all changes before saving and exiting bios. Quickly review overall settings modification.
Clearly show each loadline calibration setting in an intuitive curve graph. GIGABYTE CONTROL CENTER (GCC) is a unified software for all GIGABYTE supported products. It provides newly designed intuitive user interface to control all essential function. - Unified software platform for all Gigabyte supported products - Intuitive user interface for an eased experience - Modularized control components only for installed hardware - Auto update function to keep system up to date and support future products
A multi-function reset button that can be reconfigured to other function in BIOS for different user scenarios. -
Turn off all lighting effect on motherboard. -
Boot into BIOS menu directly without pressing any keyboard button. -
Boot into BIOS safe mode to change specific option without losing other BIOS settings.
GIGABYTE Ultra Durable™ design provides product durability and high-quality manufacturing process. GIGABYTE motherboards use the best components and reinforce every slots to make each of them solid and durable.
Unlock the latch of the PCIe slot easily when remove the graphics card in the PCIe slot.
With GIGABYTE Q-Flash Plus, you don't need to install the CPU, memory and graphics card nor enter the BIOS menu to flash the BIOS. Just download and save a new BIOS file (rename to gigabyte.bin) on the USB flash drive, then press the dedicated Q-Flash Plus button and you’re good to go!
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 4000,4800,5200,5400,5600,5800,6000,6200,6400,6600,6800,7000,7200,7400,7600 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium Gold |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Front panel audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| EPS power connector (8-pin) | |
| Thunderbolt headers | 2 |
| TPM connector | |
| 12V power connector | |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone outputs | 2 |
| Microphone in | |
| S/PDIF out port | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| PC health monitoring | FAN, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z790 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| HDCP | |
| Parallel processing technology support | Crossfire |
| PCI Express x16 slots | 3 |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Clear CMOS jumper | |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| ACPI version | 5.0 |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Cables included | SATA |
| Wi-Fi 6E (802.11ax) | |
| Intel Wi-Fi 6E AX211 | |
| Y | |
| 1 | |
| 10 | |
| 7600 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
