OUTSTANDING PERFORMANCE
With the rapid changes in technology, GIGABYTE always stays on top of the latest trends and provides customers with advanced features and cutting-edge technology.
GIGABYTE Motherboards have the best CPU, chipset, and SSD stability and low temperatures even when running full load applications or games thanks to innovative and optimized thermal design.
GIGABYTE Motherboards provide the ultimate connection experience by delivering lightning-fast data transfer speeds via the next generation of network, storage, and WIFI connectivity.
GIGABYTE motherboards include a number of useful and easy-to-use software programs that allow users to control every aspect of the motherboard and provide customizable lighting effects with outstanding aesthetics to match your individual personality.
GIGABYTE motherboards use the best components and reinforce each slot to make them solid and long-lasting.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 7600,7400,7200,4000,4800,5200,5400,5600,5800,6000,6200,6400,6600,6800,7000 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium Gold |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Front panel audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| EPS power connector (8-pin) | |
| 12V power connector | |
| TPM connector | |
| Thunderbolt headers | 2 |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone outputs | 2 |
| Microphone in | |
| S/PDIF out port | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| PC health monitoring | FAN, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z790 Express |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Parallel processing technology support | Crossfire |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| HDCP |
| PCI Express x16 slots | 3 |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Clear CMOS jumper | |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| ACPI version | 5.0 |
| Clear CMOS button |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Cables included | SATA |
| Bundled software | Norton Internet Security |
| 10 | |
| 7600 | |
| Wi-Fi 6E (802.11ax) | |
| Intel Wi-Fi 6E AX211 | |
| Y | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
