Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 6400,6600,6666,6800 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA II |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| EPS power connector (8-pin) | |
| TPM connector | |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Dragon RTL8125BG |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Graphics adapter family | AMD |
| On-board graphics adapter | |
| HDCP |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Cables included | SATA |
| Wi-Fi 6E (802.11ax) | |
| Y | |
| 1 | |
| 1 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
