It is very easy to turn the touch display 360 degrees and transform it from a laptop to a tablet. It is always ready for ideas, inspiration, and business because the LG Gram 2-in-1 adapts itself immediately to your needs.
Weighing just 2.53 lbs, the LG Gram 2-in-1 is very portable. With this lightweight and highly versatile laptop, you can be highly creative, efficient, and productive wherever you go.
The 14-inch Full HD (1920x1080) IPS display is protected with Corning® Gorilla® Glass 6, delivering exceptionally clear images with outstanding contrast. No distortion at all, no matter what angle you look at it.
This LG gram 2-in-1 has a Wacom AES 2.0 Stylus Pen, which allows you to create intricate and detailed artwork. With LG's Stylus Pen, you can draw, edit images or write smoothly and precisely, thanks to its comfortable grip and 4,096 tilt detection levels.
Utilizing the Nebo App, you can take notes and sketch ideas using an active pen, preserve your handwriting format, colors, and styles, and create editable equations and diagrams.
LG's gram 2-in-1 is powered by Intel's 10th Gen Core processor, which improves work efficiency and boosts productivity.
Your 72Wh battery* will last up to 20.5 hours on a fully charged state. While others search for AC outlets, keep working.
Through the Thunderbolt 3 port, devices can display 5K content, transfer data at up to 40 Gb/s bandwidth, and be charged directly from a connected device. One cable is used to accomplish this.
It has a lightweight and super-strong magnesium alloy body that is used in aircraft. MIL-STD-810G is a rigorous military standard that tests seven factors ranging from shock and dust to extreme temperatures for durability and reliability.
LG's gram 2-in-1 has fingerprint recognition, so you don't need to remember a password to log in or awake your laptop or tablet.
Touching the power button will light up the keyboard so you can work even in dark environments. You can adjust the brightness of the keyboard in two steps.
With DTS:X Ultra, you can enjoy the most realistic surround sound experience via speakers or headphones. Moreover, the UI is customizable, so you can create a customized interface.
| Colour name | Dark Silver |
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Magnesium |
| Display diagonal | 14 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | i7-10510U |
| Processor family | Intel Core i7-10xxx |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| System bus rate | 4 GT/s |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor codename | Comet Lake |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Tjunction | 100 °C |
| PCI Express configurations | 1x4,2x2,1x2+2x1,4x1 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MiniSD |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Number of execution units | 24 |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics adapter ID | 0x9B41 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Front camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | |
| Keyboard backlit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Intel® Secure Key | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel TSX-NI | |
| Processor package size | 46 x 24 mm |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | |
| Processor ARK ID | 196449 |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel Clear Video Technology | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel Flex Memory Access | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel 64 | |
| Idle States | |
| Embedded options available | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Execute Disable Bit | |
| Thermal Monitoring Technologies |
| Battery technology | Lithium |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity (Watt hours) | 72 Wh |
| Battery voltage | 7.7 V |
| Battery life (max) | 20.5 h |
| Battery weight | 270 g |
| Fingerprint reader |
| Width | 325 mm (12.68 ") |
| Depth | 17.8 mm (0.69 ") |
| Height | 211 mm (8.23 ") |
| Weight | 1150 g (2.54 lbs) |
| Package width | 434 mm |
| Package depth | 61 mm |
| Package height | 257 mm |
| Package weight | 2268 g |
| Country of origin | Taiwan |
| Stylus pen |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
