Back to Top
| Video input channels | 16 channels |
| Alarm input channels | 16 |
| Alarm output channels | 4 |
| Number of simultaneously playbacked channels | 18 channels |
| Video recording modes | 2160p,720p,1080p |
| Supported resolutions | 3840 x 2160, 2560x1440, 1920x1080, 1280x1024, 1280x720 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video formats supported | H.265, H.264 |
| Image formats supported | MJPEG |
| Languages support | CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, GRE, HRV, HUN, ITA, NOR, POL, POR, RUM, RUS, SER, THA, TUR, VIE |
| Input bandwidth | 128 Mbit/s |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Backup function | |
| Output bandwidth | 32 Mbit/s |
| Syslog | |
| DHCP client | |
| DHCP server | |
| Recording modes | Schedule, Event |
| Audio system | 2-way |
| Wi-Fi |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Total installed storage capacity | 4000 GB |
| Maximum storage capacity | 48 TB |
| Hard drive interface | SATA III |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| BNC video input | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Line-in | |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTSP, NTP, HTTP, DHCP (Server, Client), SMTP, ICMP, IGMP, ARP, DNS, DDNS, uPnP, HTTPS, SNMP, ONVIF (Profile-S), SUNAPI(Server, Client) |
| On/off switch | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Built-in display |
| Power consumption (max) | 200 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 384.8 mm (15.01 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.