Back to Top
| Video input channels | 32 channels |
| Alarm input channels | 16 |
| Alarm output channels | 8 |
| Supported resolutions | 3840x2160, 1920x1080 |
| Maximum resolution | 7680 x 2560 pixels |
| Video motion detection | |
| Audio formats supported | G.711, G.726 |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Image formats supported | JPEG |
| Operating system installed | Embedded Linux |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Preset point |
| Wi-Fi |
| RAID support |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| RAID levels | 0,1,5 |
| HDMI output | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio output | 1 |
| RS-485 ports | 1 |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, HTTP, HTTPS, UPnP, RTSP/RTP/RTCP, SMTP, FTP, DHCP, NTP, DNS, DDNS |
| Power consumption (max) | 300 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 421 mm (16.42 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Weight | 4600 g (10.14 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.