Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | None |
| Installed SFP+ modules quantity | 48 |
| Installed QSFP+ modules quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Port mirroring | |
| MLD entries | 4094 |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support |
| Supported data transfer rates | 1/10/25/40/100 Gbps |
| Switching capacity | 6400 Gbit/s |
| Throughput | 1905 Mpps |
| MAC address table | 98304 entries |
| Maximum data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support | |
| MAC address table (multicast) | 98304 entries |
| IPv4 multicast entries | 4094 |
| IPv6 multicast entries | 4094 |
| DHCP features | DHCP server |
| Access Control List (ACL) | |
| Authentication type | RADIUS |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Processor frequency | 2200 MHz |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Flash memory | 8192 MB |
| Internal memory | 16384 MB |
| Power consumption (typical) | 550 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Number of power supply units | 2 |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 438.5 mm (17.1 ") |
| Depth | 536 mm (20.9 ") |
| Height | 43.5 mm (1.7 ") |
| Weight | 10000 g (22.05 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.