Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| SFP+ module slots quantity | 32 |
| QSFP+ module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3by, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Spanning tree protocol | |
| Port mirroring | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| IGMP entries | 7000 |
| Link aggregation |
| Switching capacity | 2400 Gbit/s |
| Throughput | 2678 Mpps |
| MAC address table | 212992 entries |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Multicast support |
| Fiber optic connector | QSFP+, QSFP28, SFP, SFP+, SFP28 |
| DHCP features | DHCP server |
| SSH/SSL support | |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Security algorithms | SNMPv2, SNMPv3 |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) |
| Routing protocols | BGP4, MPLS, OSPF, OSPFv3, RIP-2, RIPng |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Redundant fans support | |
| Ventilation system | Front-to-back airflow |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Memory type | RAM / Flash |
| Internal memory | 16384 MB |
| Flash memory | 32768 MB |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Power source | AC |
| Power consumption (max) | 425 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Number of power supply units | 2 |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Heat dissipation | 1450 BTU/h |
| Width | 442.5 mm (17.26 ") |
| Depth | 406.4 mm (15.85 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 8190 g (18.06 lbs) |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,25000,40000,100000 Mbit/s |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.