Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| SFP+ module slots quantity | 48 |
| QSFP+ module slots quantity | 6 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3by, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Port mirroring | |
| IGMP entries | 7000 |
| Spanning tree protocol | |
| Link aggregation | |
| Flow control support | |
| 10G support |
| Switching capacity | 4800 Gbit/s |
| Throughput | 2678 Mpps |
| MAC address table | 212992 entries |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Multicast support |
| Fiber optic connector | QSFP+, QSFP28, SFP, SFP+, SFP28 |
| DHCP features | DHCP server |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) |
| Routing protocols | BGP4, MPLS, OSPF, OSPFv3, RIP-2, RIPng |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Ventilation system | Front-to-back airflow |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Internal memory | 16384 MB |
| Flash memory | 32768 MB |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Power consumption (max) | 725 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of power supply units | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Heat dissipation | 1450 BTU/h |
| Width | 442.5 mm (17.26 ") |
| Depth | 558.8 mm (21.79 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 10730 g (23.66 lbs) |
| Y | |
| Y | |
| AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.