Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Wireless range | 100 m |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP65, IP67 |
| Product colour | Black, Red |
| Power source type | Battery, DC |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Power consumption (standby) | 0.6 W |
| Battery capacity | 2450 mAh |
| Number of reads per charge | 50000 |
| Battery life | 14 h |
| Input voltage | 5.5 V |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 76 mm (2.96 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 192 mm (7.49 ") |
| Weight | 405 g (0.89 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.