Back to Top
| Display diagonal | 10.1 " |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| HD type | WUXGA |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor family | Intel Pentium |
| Processor model | N4200 |
| Processor cores | 4 |
| Conflict Free processor | |
| Processor boost frequency | 2.5 GHz |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics adapter | HD Graphics 505 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1 W |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| 4G standard | LTE |
| Near Field Communication (NFC) | |
| 4G bands supported | 700,800,850,1700,1800,1900,2300,2500 MHz |
| WWAN |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Micro HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | |
| DC-in jack |
| Device type | Full-size tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Cable lock slot | |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Cable lock slot type | Kensington |
| GPS (satellite) | |
| Accelerometer | |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope | |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Position location |
| Platform | Windows |
| Operating system installed | Windows 10 IoT Enterprise |
| Intel Rapid Storage Technology | |
| Intel Smart Connect Technology version | 0.00 |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Clear Video Technology | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel Smart Response Technology version | 0.00 |
| Idle States | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Secure Boot | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel Secure Boot Technology version | 1.00 |
| Intel 64 | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 0.00 |
| Intel Enhanced Halt State | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel Smart Connect Technology | |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel Small Business Advantage (SBA) version | 0.00 |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Embedded options available | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) |
| Width | 271.9 mm (10.6 ") |
| Depth | 198.3 mm (7.73 ") |
| Height | 19.5 mm (0.76 ") |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, GATT, HFP, OPP, SPP |
| Processor manufacturer | Intel |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| 4G | |
| Single camera |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.