Back to Top
| Display diagonal | 8 " |
| Display resolution | 1280 x 768 pixels |
| LED backlight | |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model | 660 |
| Processor cores | 8 |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Storage media | Flash |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in microphone | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Rear camera | |
| Front camera |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11ad, Wi-Fi 6 (802.11ax),802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Near Field Communication (NFC) |
| Device type | Mini tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Accelerometer | |
| Ambient light sensor | |
| Gyroscope | |
| Magnetometer |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 8.1 Oreo |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Width | 214 mm (8.35 ") |
| Depth | 268 mm (10.45 ") |
| Height | 43 mm (1.68 ") |
| Weight | 2100 g (4.63 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.