Do you require a safe, performance-driven thick server that you can reliably deploy for virtualization, database, or high-performance computing in your data center?
HPE ProLiant DL360 supports the Intel Xeon Processor Scalable Family with up to a 71% performance boost and a 27% increase in cores, as well as 2666 MT/s HPE DDR4 SmartMemory enabling up to 3.0 TB4 with a 66% performance boost.
HPE ProLiant DL360 Gen10 Intel Xeon Scalable 6234 Processor means business with the additional performance provided by 12 NVDIMMs and 10 NVMe.
With HPE OneView with HPE iLO 5, you can easily deploy, update, monitor, and maintain servers by automating the most important server lifecycle management processes.
The HPE ProLiant DL360 Gen10 Server leverages industry standard technology, including Intel's newest Xeon Processor Scalable Family with up to 28 cores, 12G SAS, and 3.0 TB of HPE DDR4 2666 MT/s SmartMemory.
The HPE ProLiant DL360 Gen10 Server supports up to 12 NVDIMMs per chassis and has double the capacity of first generation HPE NVDIMMs, delivering up to 192 GB per system.
Increase capacity with up to ten SFF, four LFF drives, and the option to handle up to ten NVMe PCIe SSDs, giving excellent performance, capacity, and reliability to fulfill varied client segments and workload requirements at the correct economics.
HPE Persistent Memory, the world's first non-volatile DIMM (NVDIMM) tailored for HPE ProLiant compute, provides database and analytic applications with new levels of performance.
The Premium 10 SFF NVMe chassis backplane allows for the mixing and matching of SAS/SATA and NVMe inside the same chassis, as well as 8+2 SFF and 4 LFF chassis that support new uFF and M.2 storage solutions.
4x1GbE embedded + HPE PCIe standup or flexibleLOM 1GbE, 10GbE, or 25GbE adapters provide networking bandwidth and fabric flexibility, allowing you to adapt and evolve to changing business needs.
Unrivaled expandability in a compact 1U rack architecture with up to 3 PCIe 3.0 slots.
Only Hewlett Packard Enterprise provides industry-standard servers with significant firmware embedded directly in the silicon. has security integrated in across the server lifetime, beginning with Silicon Root of Trust
Millions of lines of firmware code run before the server operating system boots, and with iLO Advanced Premium Security Edition's Runtime Firmware Validation, the server firmware is examined every 24 hours to validate the legitimacy and trustworthiness of vital system firmware.
After detecting compromised code, Secure Recovery allows server firmware to revert to the last known good state or factory settings.
Trusted Platform Module prohibits unwanted server access and securely saves artifacts used to authenticate the server platforms, while the Intrusion Detection Kit logs and alarms when the server hood is removed.
The HPE ProLiant DL360 Gen10 Server includes a comprehensive set of HPE Technology Services, offering confidence, lowering risk, and assisting customers in achieving agility and stability.
Professionals in Advisory and Transformation Services comprehend consumer problems and devise the best remedy.
Flexible Capacity, Datacenter Care, Infrastructure Automation, Campus Care, Proactive Services, and Multi-vendor coverage are examples of Operational Services.
HPE IT investment solutions assist you in transforming to a digital business by aligning IT economics with your business goals.
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor family | Intel Xeon Gold |
| Processor model | 6234 |
| Processor cores | 8 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 24.75 MB |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Processor threads | 16 |
| Motherboard chipset | Intel C621 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Maximum internal memory | 1536 GB |
| Memory slots | 24 DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| ECC |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Hard drive interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,1 ADM,5,6,10 ADM,10,50,60 |
| Hot-Plug support | |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Maximum storage capacity | 26.4 TB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet,25 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Black, Silver |
| Rack mounting | |
| Optical drive type | N |
| Remote administration | iLO 5 ASIC |
| Operating system installed | N |
| Compatible operating systems | Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2012 R2: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2012 R2, 2016 & 2019 VMware vSphere: 6.0 U3, 6.5 U2 & 6.7 U1 ClearVM: 7.6 & 8.0 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.6 w/ Kbase SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP4 & 15 SP1 (inc. Xen) |
| Power supply | 800 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Energy Star certified |
| Width | 434.6 mm (16.95 ") |
| Height | 42.9 mm (1.67 ") |
| Depth | 707 mm (27.57 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.