Back to Top
| Number of storage drives supported | 8 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5 " |
| USB connectivity | |
| External SATA ports quantity | 8 |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| LED indicators | HDD, SSD |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 40 mm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Weight | 875 g (1.93 lbs) |
| Width | 142 mm (5.54 ") |
| Depth | 146 mm (5.69 ") |
| Height | 41 mm (1.6 ") |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
