Back to Top
| Number of storage drives supported | 8 |
| Supported storage drive interfaces | SAS, Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Supported storage drive heights | 5,7 mm |
| USB connectivity |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Fan diameter | 40 mm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Power |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Power source type | DC |
| Weight | 875.4 g (1.93 lbs) |
| Width | 146 mm (5.69 ") |
| Depth | 142 mm (5.54 ") |
| Height | 41.3 mm (1.61 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
