Back to Top
| Number of storage drives supported | 4 |
| Supported storage drive interfaces | SAS |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Supported storage drive heights | 15 mm |
| Hot-swap |
| USB connectivity | |
| External SATA ports quantity | 2 |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | HDD, Power |
| Material | Metal |
| Fan diameter | 40 mm |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, REACH |
| Data transfer rate | 32 Gbit/s |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65 % |
| Weight | 911.2 g (2.01 lbs) |
| Width | 140.3 mm (5.47 ") |
| Depth | 146 mm (5.69 ") |
| Height | 41.3 mm (1.61 ") |
| Package weight | 935.2 g |
| User guide | |
| Screws included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
