Back to Top
DIP−20 is an extended reach 4K@60Hz (4:2:0), HDBaseT transmitter and Step−in commander for VGA video, HDMI, and unbalanced stereo audio embedding and de−embedding.
DIP−20 accepts HDMI and VGA video input, an Ethernet signal, serial data, and an unbalanced stereo audio input (that is embedded into the output signal).
It transmits the signal to an HDBaseT (twisted pair) cable to a compatible receiver (for example, the TP−588D or TP−580RXR).
DIP−20 is a PoE (Power over Ethernet) provider and can power compatible PoE acceptors (for example, TP−588D).
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum transfer distance | 180 m |
| Size | 19 " |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| Material | Aluminium |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 75 dB |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| HDBaseT port | |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| HDMI in | 2 |
| DisplayPorts in | 1 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Input current | 0.63 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Dimensions (WxDxH) | 187.5 x 115 x 25.4 mm |
| Weight | 500 g (1.1 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 345 x 165 x 52 mm |
| Package weight | 1200 g |
| Cables included | DC, DisplayPort |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.