Back to Top
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | HDMI |
| LED indicators | Y |
| Security algorithms | HTTPS, TLS |
| 3D | |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Colour depth | 12 bit |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Image formats supported | JPEG |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | |
| RJ-45 input ports | 2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-B |
| Audio input | 5–pin terminal block connector |
| Operating voltage | 24 V |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Width | 189 mm (7.37 ") |
| Depth | 145 mm (5.66 ") |
| Height | 27.6 mm (1.08 ") |
| Weight | 700 g (1.54 lbs) |
| Package width | 312 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 900 g |
| DC | |
| Y | |
| High Dynamic Range 10 (HDR10) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.