4K60 4:2:0 HDMI PoE Receiver w / USB, Ethernet, RS–232, IR & Stereo Audio Extraction over Extended–Reach HDBaseT 2.0
TP−590RXR is a high−performance, extended−reach HDBaseT 2.0 receiver for 4K60Hz (4:2:0) HDMI, USB, Ethernet, RS−232, IR and stereo audio signals over twisted pair.
It extends video signals to up to 100m (330ft) over CAT copper cables at up to 4K@60Hz (4:2:0) 24bpp video resolution and provides even further reach for lower HD video resolutions.
Professional HDBaseT extender for providing extended–reach signals over twisted–pair copper infrastructures. TP–590RXR is a standard extender that can be connected to any market–available HDBaseT–compliant extension product. For optimum extension reach and performance, use recommended Kramer cables.
Supports deep color, x.v.Color™, lip sync, HDMI uncompressed audio channels, Dolby TrueHD, DTS–HD, 2K, 4K, and 3D. EDID and CEC signals are passed through from the source to the display.
Intelligent EDID handling, processing and pass–through algorithm ensures Plug and Play operation for HDMI source and display systems.
Up to 32 channels of digital stereo uncompressed signals for supporting studio–grade surround sound.
The transmitted digital audio signal is extracted from the AV signal (dropped), converted to an analog signal for transmission to stereo balanced analog audio output, in parallel to being transmitted (continued) to the HDMI AV output. This enables high–quality audio playback by routing the audio to external speakers in parallel to routing the audio to the connected AV acceptor device’s local speakers (such as TVs with speakers).
USB 2.0 interface data flows in both directions, allowing extension of HID (Human Interface Devices) peripheral devices, such as a mouse or a keyboard. High–bandwidth USB peripheral devices, such as USB isochronous streaming cameras and audio devices, transfer data continuously and periodically. Delivery of their transferred data is not guaranteed by the USB standard and is subject to both USB and HDBaseT line bandwidth management limitations. When such devices are connected, check their functionality to ensure bandwidth limitations are not exceeded.
Ethernet interface data flows in both directions, allowing extension of up to 100Mbps Ethernet connectivity for LAN communication and device control.
Serial interface data flows in both directions, allowing data transmission and device control.
IR interface data flows in both directions, allowing remote control of peripheral devices located at either end of the extended line.
Status LED indicators for HDMI and HDBT ports facilitate easy local maintenance and troubleshooting. Remote device management via built–in web UI, RS–232 connection and Kramer Network. Local and remote firmware upgrade via mini–USB, RS–232 or Ethernet connection and the K–Upload tool ensure lasting, field–proven deployment.
Single cable connectivity for both HDBaseT signals and power. Compact MegaTOOLS™ fan–less enclosure for dropped–ceiling mounting, or side–by–side mounting of 2 units in a 1U rack space with the optional RK–T2B rack adapter.
| Type | AV receiver |
| Maximum transfer distance | 180 m |
| Audio system | Stereo |
| Baud rate | 115.2 Kbit/s |
| Material | Aluminium |
| Bandwidth | 10.2 Gbit/s |
| LED indicators | Y |
| Supported video modes | 1080p |
| Product colour | Black |
| HDBaseT certified | |
| RoHS compliance | |
| Certification | WEEE, CE |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB ports quantity | 5 |
| USB version | 2.0 |
| USB connector type | Mini-USB, USB Type-A |
| Video out | 1 |
| 3.5 mm (1/8-inch) out | |
| Serial ports quantity | 2 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Remote (IR) output | 1 |
| Audio output | 1 |
| Operating voltage (receiver) | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Power consumption (receiver) (max) | 0.9 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 187.5 x 115 x 25.4 mm |
| Weight | 500 g (1.1 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 345 x 165 x 52 mm |
| Package weight | 1000 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.