What's more, LaCie 1big Dock 16Tb Thunderbolt 3 USB SSD features an advanced-cooling design and a swappable, enterprise-class drive because what matters most.
Design and extended reliability by Neil Poulton.
Innovative storage with docking station:
Seagate IronWolt Pro enterprise-class drives can handle workloads of up to 300TB per year, have 7200-RPM speeds, smooth power management, and are reliable 24 hours a day, seven days a week. Simply use 1big Dock's removable drawer to change in a new drive whenever you need to maintain or upgrade.
Thanks to its front-facing SD and CF card reader slots, 1big Dock makes it simple to import files from drones, DSLR, and GoPro cameras, among other devices (cards sold separately).
Charge phones, dump files from USB devices like shuttle disks and digital cameras, or just connect USB peripherals using the USB 3.0 hub.
Filmmakers and creatives may simply daisy chain up to six extra storage devices while charging a Thunderbolt, USB-C, or USB 3.0 laptop with twin Thunderbolt 3 connections.
The aluminum shell and thermo-regulated fan of the LaCie 1big Docks provide long-term, optimal dependability and performance.
| Hard drive capacity | 16000 GB |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Read speed | 280 MB/s |
| Write speed | 240 MB/s |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Thunderbolt version | 3 |
| USB connector | USB Type-A |
| Thunderbolt technology | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | CF, SD |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Bus powered | USB / Thunderbolt |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Width | 56.3 mm (2.2 ") |
| Depth | 118 mm (4.6 ") |
| Height | 217 mm (8.46 ") |
| Weight | 1700 g (3.75 lbs) |
| Cables included | Thunderbolt, USB |
| User guide | |
| Package width | 302 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 3300 g |
| 70 | |
| 1 | |
| Y | |
| 1.4 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.