Back to Top
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | 5350GE |
| Processor generation | AMD Ryzen 3 PRO 5th Gen |
| Processor family | AMD Ryzen 3 PRO |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Card reader integrated | |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon Graphics |
| Optical drive type | N |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Wake-on-LAN ready |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port |
| Chassis type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Volume | 1 L |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Water cooling system | |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Viewing window |
| Motherboard chipset | AMD PRO 500 |
| Audio chip | Realtek ALC222 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Password protection | |
| Password protection type | Power on, Supervisor, HDD |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Product type | Mini PC (<= 3L) |
| Operating system installed | Linux |
| Power supply | 65 W |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Certification | ErP Lot 3 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, RoHS, TCO |
| Width | 179 mm (6.98 ") |
| Depth | 183 mm (7.14 ") |
| Height | 37 mm (1.44 ") |
| Weight | 1250 g (2.76 lbs) |
| Display included | |
| Mouse included | |
| Keyboard included |
| Processor manufacturer | AMD |
| Number of speakers | 1 |
| Built-in speaker(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.