Lenovo raises the bar for corporate laptops
This 14-inch device features epic battery life, time-saving features like a fingerprint reader integrated with the power button, and biometric and AI-based security.
Plus, with Intel® Evo vPro® certification, you get a super-responsive device that’s ready whenever you need it.
Whether it’s a touchscreen you prefer or a traditional display, the ThinkPad T14s Gen 2 laptop gives you a number of 14" screen choices based on your needs, and all options include thin bezels that enhance the display.
Choose the low-power FHD panel for ultimate battery life or go with the FHD wide-angle touchscreen.
For refined details, increased brightness, and amazingly accurate colors, dramatic Dolby Vision IPS high-dynamic-range (HDR) technology is available on the 4K display.
You can expect an exceptional experience anywhere with up to 11th Gen Intel® Core i7 vPro® processors.
Log in and boot up with the touch of a button—the ThinkPad T14s Gen 2 laptop features a fingerprint reader that’s integrated with the power button. Or enjoy zero-touch login with the IR camera, Windows Hello, and facial recognition.
Modern standby allows you to wake your system in one second and be online in the next.Plus, you can improve productivity with call-control keys, which let you easily answer, make, and disconnect from conference calls on your device by using the F9-F11 function keys.
ThinkPad T14s Gen 2 laptops are tested against 12 military-grade requirements and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions.
From the Arctic wilderness to desert dust storms, from zero-gravity to spills and drops, you can trust these laptops to handle whatever life throws your way.
With an updated suite of built-in ThinkShield security solutions, the ThinkPad T14s Gen 2 laptop safeguards your device and your data.
Biometrics provide an extra-secure fingerprint reader that’s integrated with the power button—so you can log in and boot up instantly.
Human-presence detection automatically locks your device when you move away, and in combination with the optional IR camera, it enables zero-touch login, even from sleep.
Plus, choose the PrivacyGuard display panel to ensure wandering eyes can’t see what’s on your screen.
With a starting weight of just 1.28 kg, the T14s Gen 2 laptop is ideal for work on the go.
It delivers epic battery life, which means you’ll likely run out of energy long before it does.
But if you do run low, rapid-charge technology provides 0-80% battery capacity in just an hour—so a lunch break can easily boost your battery significantly.
Whether you’re out in the world or working from home, the T14S Gen 2 laptop keeps you connected.
Speedy WiFi 6 lets you jump on crowded public platforms fast while avoiding lag and buffering.
And with the optional 5G WWAN*, you can enjoy faster, more secure access to your network and uninterrupted video streaming.
Stay connected to what matters most, no matter where you are. Optional WWAN availability varies by region and must be configured at the time of purchase; additionally, it requires a network service provider.
| Colour name | Storm Grey |
| Product colour | Grey |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display diagonal | 14 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | IPS |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlight | |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor model | i7-1165G7 |
| Processor family | Intel Core i7-11xxx |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Configurable TDP-down frequency | 1.2 MHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe, PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | |
| Privacy camera | |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| USB Sleep-and-Charge | |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Combo headphone/mic port | |
| Docking connector |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Keyboard backlit | |
| Numeric keypad | |
| Spill resistant keyboard |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Embedded options available | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Idle States | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt hours) | 57 Wh |
| Battery life (max) | 14.5 h |
| Quick charge |
| AC adapter power | 65 W |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | |
| Smart card reader | |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Password protection | |
| Password protection type | Power on, Supervisor |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 327.5 mm (12.77 ") |
| Depth | 225.3 mm (8.79 ") |
| Height | 16.81 mm (0.66 ") |
| Weight | 1570 g (3.46 lbs) |
| Anti-glare screen | |
| Intel | |
| 2 | |
| Dolby Vision, High Dynamic Range (HDR) 400 | |
| ENERGY STAR, EPEAT Gold, RoHS, TCO | |
| Adobe RGB | |
| 16:9 | |
| 100 | |
| 2.0 | |
| 2.8 | |
| N | |
| 28 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.