Tough enough to deal with whatever comes its way
Furthermore, the ports and 360-degree hinges are strengthened with rubber bumpers to prevent corner damage. The keyboard is water-resistant and has mechanically-anchored keys to keep small fingers from pulling them off.
The Corning® Gorilla® Glass display is scratch- and impact-resistant. In the event of an accident, this sturdy gadget is designed to resist knocks and fall from up to 3 feet / 90 cm—roughly the height of a school desk.
To engage with learning programs or explore, rotate it 360 degrees—much it's easier with the 10-point multi-touch HD display. Set it up as a tent to watch videos. Use the full-sized keyboard as a laptop for taking tests or preparing papers.
It's only limited by a student's creativity.
Starting at 1.54 kg / 3.4 lbs, the new ThinkPad Yoga 11e laptop is light enough so students can get on with their day without feeling bogged down.
The ThinkPad Yoga 11e, with its optional ThinkPad Pen Pro, aids in the release of creativity. Students can write, draw, annotate papers, take notes, and do other things.
There's no need to worry about misplacing or leaving it behind because it's held on-board.
It recharges while being stored, ensuring that it never runs out of ink!
In addition to a standard webcam, the ThinkPad Yoga 11e laptop includes the option of a world-facing camera that boasts 1080 pixels. This rear-facing webcam lets students capture their surroundings in video and photos and then share online. Great for collaborating and creating.
Backpack, textbooks, notebooks, pencils, and more—students have enough to worry about. No need to add a power cord to that list. With up to 12 hours* of battery life, the ThinkPad Yoga 11e will last for a full day of classes and more. Bring it home, charge it up overnight, and forget the cord all over again the next day!
| Colour name | Black |
| Product colour | Black |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate |
| Display diagonal | 11.6 " |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Panel type | IPS |
| HD type | HD |
| LED backlight | |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Matt |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N4120 |
| Processor family | Intel Celeron N |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor socket | BGA 1090 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor codename | Gemini Lake Refresh |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Tjunction | 105 °C |
| Maximum number of PCI Express lanes | 6 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| PCI Express configurations | 1x4+1x2,4x1,2x1+1x2+1x2 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 600 |
| On-board graphics adapter burst frequency | 700 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 8 GB |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 700 MHz |
| Number of execution units | 12 |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics adapter ID | 0x3185 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 1 |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9260 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WWAN |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| Combo headphone/mic port | |
| Charging port type | DC-in jack |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | |
| Keyboard backlit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Execute Disable Bit | |
| Processor package size | 25 x 24 mm |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Idle States | |
| Supported instruction sets | SSE4.2 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Processor ARK ID | 197309 |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | |
| Intel® Turbo Boost Technology | N |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel 64 | |
| Intel® Smart Response Technology | |
| Embedded options available | |
| UART |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt hours) | 42 Wh |
| Battery life (max) | 12 h |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Cable lock slot | |
| Fingerprint reader | |
| Smart card reader | |
| Password protection | |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance | |
| Certification | MIL-STD-810G |
| Width | 300 mm (11.7 ") |
| Depth | 210 mm (8.19 ") |
| Height | 22.5 mm (0.88 ") |
| Weight | 1540 g (3.4 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.