This unobtrusive workhorse is equipped with an 11th Gen 1.5 GHz Intel Core i9 8-core vPro processor and 16GB of DDR4 RAM for quick processing. Install crucial data and apps on the 512GB M.2 NVMe SSD that comes preinstalled.
With admin and power-on passwords, a TPM 2.0 chip, Kensington Lock slot, and chassis intrusion switch, you can keep your data safe. Intel vPro technology also ensures easier out-of-band management and improved platform stability. The P350 Tiny supports multiple screens and has an NVIDIA Quadro P1000 graphics card for graphics-intensive workloads.
To get started right away, use the provided USB keyboard and mouse. With a USB 3.2 Gen 2 Type-C and three Type-A ports, as well as two USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, you can connect to wired accessories. Bluetooth 5 can also be used to connect to wireless accessories. Connect to the internet through Wi-Fi 6 or an RJ45 connector that supports wired Gigabit Ethernet.
The LENOVO 30EF0012US TS P350 Tiny i9 16G 512G 10P is designed to withstand rigorous operating environments and runs on the Windows 10 Pro 64-bit operating system, which has been tested to MIL-STD-810G requirements.
The ThinkStation P350 Tiny Workstation comes with 16GB of memory, a 512GB SSD, and Wi-Fi 6. It's the perfect setup for multimedia creation. The P350 Tiny is equipped for graphics-intensive jobs and supports multiple monitors to increase your screen space, thanks to an 11th Gen 1.5 GHz Intel Core i9 8-core vPro processor and an NVIDIA Quadro P1000 graphics card. You can also simply improve setups as workloads change thanks to tool-free upgradability.
The ThinkStation P350 Tiny Workstation is designed to fit effortlessly on a bookshelf, a desk, or hidden away, even behind your monitor. To optimize your positioning possibilities, this small system supports a wide range of enclosures and mounts. The P350 Tiny comes with a floor stand, and because of its small size, you can take it with you for a powerful on-the-go desktop.
This computer has passed more than 200 quality checks and 18 military specification STD-810G tests to ensure it can withstand the most extreme environments.
ThinkShield, a collection of hardware and software solutions that work together to protect both your device and your data, is included into the ThinkStation P350 Tiny workstation. Your passwords are encrypted using a Trusted Platform Module (TPM) 2.0 chip, and BIOS-based Smart USB Protection stops unauthorized users from plugging in and accessing your files. There's also a Kensington Lock slot to physically connect your laptop to its surroundings, as well as a chassis intrusion switch to detect illegal entry.
The Intel vPro platform provides organizations with the security, manageability, and stability that they want, as well as constant performance, long real-world battery life, and instant wake for a simple end-user experience.
Whether you're a business owner or simply looking for a personal device to work from anywhere, bypass phone menus and scripted troubleshooting to speak with an advanced expert who will serve as your single point of contact. You'll also get priority servicing and repair parts.
When used with compatible devices, USB 3.2 Gen 2 doubles the speed of its predecessor, with a maximum throughput of 10 Gb/s. It is interchangeable with USB 3.1 Gen 2.
The Start Menu has returned after a vacation in Windows 8. The enhanced Start Menu, which combines the old menu structure with Windows 8's Live Tiles, provides more information at a glance by displaying notification information alongside your programs and other pinned things.
Cortana, Microsoft's digital personal assistant, can answer your inquiries using data from both your device and the internet. If your system has a microphone, you can text or even converse with her. Cortana maintains note of your requirements and wants in her Notebook, and she improves her information gathering skills over time.
Microsoft has finally replaced its Internet Explorer web browser after nearly two decades. Users can scribble directly on web pages and share notes with friends and coworkers using Microsoft Edge. It also adds a distraction-free mode and read-it-later capability to the online reading experience Edge also includes built-in Cortana integration, allowing you to use her to pick a restaurant, make a reservation, and get directions without ever leaving the browser.
Microsoft has consolidated the Windows Store in Windows 10. Apps for PCs, tablets, and smartphones will all be accessible from a single location. With Universal Apps compatibility, one version of an app can instantly operate across all of your compatible devices.
Windows 10 was built to work with a wide range of screen sizes and input styles, and its Continuum feature adapts to your needs automatically. When using a Windows 10 tablet alone, you'll need to adopt a touch-centric approach, but when you add a mouse and keyboard, everything switches to a more traditional interface. You can even connect your Windows 10 phone to an external monitor for a near-desktop experience. Continuum is used not only by the operating system, but also by Windows Universal Apps.
Windows 10 places a strong emphasis on gaming. On eligible games, Xbox integration allows PC gamers to compete against Xbox One players, and if you own an Xbox One, you can even stream compatible titles on your PC. The new Game DVR feature includes native recording capabilities, making it simple to capture and share your gameplay.
Even on older technology, the new DirectX12 takes better advantage of multi-core CPUs, providing games a performance boost. Virtual reality headsets, such as the Oculus Rift, are also supported natively in Windows 10.
Windows 10 Pro includes all of the capabilities of Windows 10 Home, as well as a number of features tailored to corporate users, including as Hyper-V virtualization, BitLocker disk encryption, and remote desktop access. Devices will be able to connect to domains and Azure Active Directory, as well as access a specialized version of the Windows Store with unique, company-specific apps.
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Processor model | i9-11900T |
| Processor family | Intel Core i9-11xxx |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Configurable TDP-down | 25 W |
| Configurable TDP-down frequency | 1 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Non-ECC |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe, PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA Quadro P1000 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 750 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port |
| Chassis type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Volume | 1 L |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Viewing window |
| Motherboard chipset | Intel Q570 |
| Audio chip | Realtek ALC233VB |
| Audio system | High Definition Audio |
| Password protection | |
| Password protection type | Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Product type | Workstation |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Intel 64 | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Embedded options available | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Clear Video Technology | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Idle States |
| Power supply | 230 W |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Certification | MIL-STD-810G |
| Width | 182.9 mm (7.13 ") |
| Depth | 179 mm (6.98 ") |
| Height | 37 mm (1.44 ") |
| Weight | 1400 g (3.09 lbs) |
| Display included | |
| Mouse included | |
| Keyboard included |
| Processor manufacturer | Intel |
| Intel | |
| RoHS, ENERGY STAR, EPEAT Gold |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.