Back to Top
| Processor model | i7-14700 |
| Processor generation | Intel Core i7-14xxx |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor cores | 20 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor threads | 28 |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 219 W |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Card reader integrated | |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 770 |
| Optical drive type | N |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Line-out | |
| Line-in |
| Chassis type | Desktop |
| Product colour | Black |
| VESA mounting |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Product type | Mini PC (<= 3L) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel 64 | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Embedded options available | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Clear Video Technology | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Idle States | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology |
| Power supply | 120 W |
| Width | 204 mm (7.96 ") |
| Depth | 208 mm (8.11 ") |
| Height | 54.8 mm (2.14 ") |
| Weight | 1270 g (2.8 lbs) |
| Display included | |
| Cables included | AC |
| VESA mount included |
| Processor manufacturer | Intel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
