Back to Top
| Processor model | 150U |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| Processor family | Intel Core 7 |
| Processor cores | 10 |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core base frequency | 1.8 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor threads | 12 |
| Number of processors installed | 1 |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Processor base power | 15 W |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Number of storage drives supported | 3 |
| Number of hard drives installed | 0 |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Solid-state drive interface | M.2 |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Card reader integrated | |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics adapter family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Xe Graphics |
| Optical drive type | N |
| Ethernet LAN | |
| LAN controller | Intel I226-V |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wake-on-LAN ready |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 0 |
| PowerShare | |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| Number of USB ports with PowerShare support | 0 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4/2.1 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| PS/2 ports quantity | 0 |
| eSATA ports quantity | 0 |
| Firewire (IEEE 1394) ports | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 0 |
| Line-in | |
| Line-out | |
| S/PDIF out port | |
| Combo headphone/mic port | |
| DC-in jack | |
| Serial ports quantity | 0 |
| Parallel ports quantity | 0 |
| Number of front USB ports | 2 |
| Number of front audio ports | 1 |
| Fiber NIC port (Flex I/O) | |
| Number of rear audio ports | 0 |
| Number of side USB ports | 0 |
| Number of rear USB ports | 4 |
| Chassis type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Volume | 0.84 L |
| VESA mounting | |
| Placement supported | Horizontal |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Viewing window | |
| Housing material | Plastic |
| Introduction year | 2024 |
| Introduction month | July |
| RGB memory lighting |
| Market positioning | Business |
| Powered by | MSI |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Motherboard form factor | NUC |
| Product type | Mini PC (<= 3L) |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power supply | 120 W |
| Power supply input voltage | 100-240 V |
| Power supply input frequency | 50-60 Hz |
| Width | 132.5 mm (5.17 ") |
| Depth | 135.6 mm (5.29 ") |
| Height | 50.1 mm (1.95 ") |
| Weight | 0.625 g (0 lbs) |
| Package width | 205 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 94 mm |
| Package weight | 1.45 g |
| Display included | |
| Mouse included | |
| Keyboard included | |
| Cables included | AC, Power |
| VESA mount included | |
| Screws included |
| Country of origin | China |
| Locale | English |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Processor manufacturer | Intel |
| TV tuner integrated | |
| Built-in microphone | |
| 2280 (22 x 80 mm) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
