Back to Top
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | |
| Maximum duty cycle | 300000 pages per month |
| Duplex printing | |
| Number of print cartridges | 1 |
| Print technology | Laser |
| Recommended duty cycle | 5000 - 75000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 65 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 4.2 s |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 39 ppm |
| Maximum input capacity | 4400 sheets |
| Maximum output capacity | 2550 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Folio (media size), Legal (media size), Letter (media size), Oficio (media size), Statement (140 x 216mm), Universal |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | 7 3/4,9,10, B5, C5, DL |
| Ethernet LAN | |
| Network ready | |
| Wi-Fi | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint |
| USB port | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
| Direct printing |
| Maximum internal memory | 4608 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 2.4 " |
| Touchscreen | |
| Colour display |
| Power consumption (ready) | 34 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.9 kWh/week |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Debian 7.0, Debian 8.0, Fedora 23, Fedora 24, Red Hat Enterprise Linux WS 6.0, Red Hat Enterprise Linux WS 7.0, Ubuntu 16.04, openSUSE 13.2, openSUSE 42.3 |
| Server operating systems supported | SUSE Linux Enterprise Server 10, SUSE Linux Enterprise Server 11, SUSE Linux Enterprise Server 12, Windows 2000 Server, Windows Server 2012 |
| Other operating systems supported | IBM AIX 6.1, IBM AIX 7.1, Solaris 10, Solaris 10 SPARC, Solaris 11, Solaris 11 SPARC |
| Energy Star certified |
| Width | 428 mm (16.69 ") |
| Depth | 510 mm (19.89 ") |
| Height | 445 mm (17.36 ") |
| Package width | 550 mm |
| Weight | 25400 g (56 lbs) |
| Package depth | 650 mm |
| Package height | 565 mm |
| Package weight | 29900 g |
| Card stock, Envelopes, Labels, Plain paper, Transparencies | |
| PCL 6, PDF 1.7, PostScript 3, XML, XPS | |
| 550 | |
| 56 | |
| 6 | |
| 2 | |
| 650 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.