Back to Top
| Colour | |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Maximum duty cycle | 250000 pages per month |
| Duplex printing | |
| Number of print cartridges | 1 |
| Print technology | Laser |
| Recommended duty cycle | 3000 - 50000 pages per month |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 52 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 4.5 s |
| Maximum input capacity | 4400 sheets |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Maximum output capacity | 2550 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Multi-purpose tray media types | Envelopes, Labels, Plain paper, Transparencies |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm), Folio (media size), Legal (media size), Letter (media size), Oficio (media size), Statement (140 x 216mm), Universal |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | 7 3/4,9,10, B5, C5, DL |
| Ethernet LAN | |
| Network ready | |
| Wi-Fi | |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, IPSEC, LEAP, MD5, MSCHAPv2, PEAP, SNMPv3, TTLS, HTTPS, SNMP, SNMPv3, SSL/TLS, TTLS |
| Management protocols | DHCP, APIPA (AutoIP), BOOTP, RARP, mDNS, IGMP, Bonjour, WINS, DDNS, SNMPv3, SNMPv1, SNMPv2c, Telnet, NTP, ICMP, HTTP, DNS, ARP, HTTPs (SSL/TLS), Finger |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
| Optional connectivity | Parallel, Serial (RS-232), Wireless LAN |
| Direct printing |
| Maximum internal memory | 4608 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Processor cores | 2 |
| Market positioning | Enterprise |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 2.4 " |
| Touchscreen | |
| Colour display |
| Power consumption (ready) | 39 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 2.1 kWh/week |
| Power consumption (printing) | 670 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Fedora 23, Fedora 24, Fedora 25, Fedora 26, Fedora 27, RedHat EL Linux 7.0, Ubuntu 16.04, Ubuntu 16.10, Ubuntu 17.10, openSUSE 13.2, openSUSE 42.3 |
| Server operating systems supported | SUSE Linux Enterprise Server 10, SUSE Linux Enterprise Server 11, SUSE Linux Enterprise Server 12 |
| Energy Star certified | |
| Certification | ICES-003 Class B, BSMI Class B, VCCI Class B, US FDA, UL 60950-1, FCC Class B, cUL CAN/CSA-C22.2 60950-1, NOM, CB EN/IEC 60950-1, CB EN/IEC 60825-1, CE DoC (EN 62301 Class B, EN 62311, CE EN/IEC 60950-1, CE EN/IEC 60825-1, EN 61000-3, EN 55022 Class B, EuP, EN 55024, UL), EFTA (CE), KCC, CCC, CECP, CEL, C-tick DoC, UL-AR, KC mark, UL GS mark, EC 1275, MET-I, ISO 532B, ECMA-370, TED, GOST-R, SII, TER |
| Blue Angel certified |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| Operating altitude | 0 - 2896 m |
| Width | 428 mm (16.69 ") |
| Depth | 510 mm (19.89 ") |
| Height | 445 mm (17.36 ") |
| Package width | 550 mm |
| Weight | 25400 g (56 lbs) |
| Package depth | 650 mm |
| Package height | 565 mm |
| Package weight | 29900 g |
| Software CD | |
| Documentation CD | |
| Manual | |
| Power cord included |
| Country of origin | China |
| Card stock, Envelopes, Labels, Plain paper, Transparencies | |
| 60 - 176 | |
| 10,100,1000 | |
| 57 | |
| 56 | |
| 550 | |
| Microsoft XPS, PCL 5e, PCL 6, PDF 1.7, PPDS, PostScript 3, XPS | |
| 550 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.