Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan noise level (max) | 29 dB |
| Pump noise level | 32.1 dB |
| Fan diameter | 360 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 61.3 cfm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Pump motor speed (max) | 3600 RPM |
| Fan speed (min) | 200 RPM |
| Fan speed (max) | 2100 RPM |
| Fan static pressure | 2.66 mmH2O |
| LED connector type | 4-pin |
| Display type | IPS |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Radiator material | Aluminum |
| Product colour | Black |
| LED voltage | 5 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Radiator width | 399.5 mm |
| Radiator depth | 120 mm |
| Radiator height | 30 mm |
| Tube length | 385 mm |
| Waterblock width | 72.15 mm |
| Waterblock depth | 73.05 mm |
| Waterblock height | 61.98 mm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 122.1 x 120 x 25 mm |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Mounting kit | |
| RGB controller included | |
| Screws included | |
| CPU bracket(s) | |
| Cables included | 4-pin, Fan, SATA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.