Back to Top
| Storage drive capacity | 8000 GB |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Storage drive sizes supported | 2.5 " |
| RAID support | |
| Total installed storage capacity | 8 TB |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | HDD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Supported storage drive types | HDD |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-T,1000BASE-T,2500BASE-T |
| Supported network protocols | TCP/IP |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power |
| Cable lock slot |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | |
| Security algorithms | HTTPS |
| Power consumption (max) | 36 W |
| AC input voltage | 100 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 60 mm (2.34 ") |
| Depth | 207 mm (8.07 ") |
| Height | 128 mm (4.99 ") |
| Weight | 1300 g (2.87 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.