Back to Top
| Maximum supported storage capacity | 108 TB |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, JBOD |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Processor model | RTD1619B |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Realtek |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 6 GB |
| Internal memory | 2 GB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-T,1000BASE-T |
| iSCSI support | |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS Kerberized sessions, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter 2 | 80 mm |
| Fan diameter | 80 mm |
| LED indicators | Y |
| Built-in display | |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Built-in speaker(s) |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Buzzer | |
| Multilingual support | |
| Number of users | 1024 user(s) |
| Noise level | 22.9 dB |
| Card reader integrated | |
| Built-in FTP server | |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari |
| On/off switch | |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSH-1.5, SSH-2, SSL/TLS |
| System log | |
| Access Control List (ACL) | |
| Reset button |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 90 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Power consumption (typical) | 32.41 W |
| Power consumption (sleep) | 4.97 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Width | 184 mm (7.18 ") |
| Depth | 168 mm (6.55 ") |
| Height | 230 mm (8.97 ") |
| Weight | 2210 g (4.87 lbs) |
| External power adapter | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| 1 | |
| Realtek | |
| CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.