Back to Top
| Product colour | Black |
| Cover | |
| Full-size keyboard | |
| Ergonomic design | |
| Wrist rest | |
| Adjustable keyboard height | |
| Cable lock slot | |
| Keyboard form factor | Standard |
| Brand compatibility | Universal |
| Compatibility | iPad Pro |
| Pointing device | N |
| Fingerprint reader | |
| USB hub | |
| Numeric keypad | |
| Windows keys | |
| Backlight | |
| LED indicators | Y |
| Battery LED indicator | |
| Mobile operating systems supported | Android 5.0, Android 5.1, iOS, iOS 5.0, iOS 6.0, iOS 6.1, iOS 7.0, iOS 7.1, iOS 7.2, iOS 8.0, iOS 8.1, iOS 8.2, iOS 8.3, iOS 8.4, iOS 9.0, iOS 9.1, iOS 9.2, iOS 9.3 |
| Mac compatibility | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Power source | Battery |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Wireless receiver interface | USB |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Width | 380 mm (14.82 ") |
| Depth | 8 mm (0.31 ") |
| Height | 380 mm (14.82 ") |
| Weight | 875 g (1.93 lbs) |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
