Back to Top
| Product colour | Graphite |
| Cover |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad (7th and 8th gen) |
| Key travel distance | 1.5 mm |
| Pointing device | N |
| Numeric keypad | |
| Hot keys | |
| Multimedia keys | |
| Backlight | |
| LED indicators | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Power source | Battery |
| Battery technology | Lithium |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery lifetime | 4 year(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Width | 185 mm (7.22 ") |
| Depth | 257 mm (10.02 ") |
| Height | 22 mm (0.86 ") |
| Weight | 495 g (1.09 lbs) |
| User guide | |
| Batteries included |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
