Back to Top
| Product colour | Blue |
| Cover |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad (7th gen) Model: A2197, A2200, A2198 iPad (8th gen) Model: A2270, A2428, A2429, A2430 |
| Key pitch | 18 mm |
| Pointing device | N |
| Numeric keypad | |
| Multimedia keys | |
| Backlight | |
| Actuation force | 1.2 g |
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Power source | Dock |
| Connectivity technology | Docking |
| Device interface | Smart Connector |
| Master carton width | 340 mm |
| Master carton length | 383 mm |
| Master carton height | 246 mm |
| Master carton weight | 7452 g |
| Width | 260 mm (10.14 ") |
| Depth | 23.8 mm (0.93 ") |
| Height | 189 mm (7.37 ") |
| Weight | 602 g (1.33 lbs) |
| Package width | 30 mm |
| Package depth | 278 mm |
| Package height | 218 mm |
| Package weight | 627 g |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
