Back to Top
| Product colour | Graphite |
| Cover | |
| Protection features | Splash proof |
| Pen holder |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad (10th gen) Model: A2696, A2757, A2777 |
| Maximum screen size compatibility | 10.9 " |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | English |
| Key pitch | 18 mm |
| Key travel distance | 1.2 mm |
| Pointing device | N |
| Numeric keypad | |
| Hot keys | |
| Multimedia keys | |
| Backlight | |
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Power source | Dock |
| Connectivity technology | Docking |
| Device interface | Smart Connector |
| Width | 195 mm (7.61 ") |
| Depth | 20 mm (0.78 ") |
| Height | 256 mm (9.98 ") |
| Weight | 570 g (1.26 lbs) |
| Packaging content |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
