Back to Top
A sleek matte black desktop with a superior build designed specifically for professional-level gaming.
With its straightforward upgradeability, the MSI Aegis R 12TE-270US will grow with your game.
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor model | i7-12700F |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor cores | 12 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cache | 25 MB |
| Bus type | DMI4 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory clock speed | 3600 MHz |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Storage media | SSD |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Solid-state drive interface | M.2, NVMe |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
| Discrete graphics memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| On-board graphics adapter | |
| Graphics adapter HDMI ports quantity | 1 |
| Graphics adapter DisplayPorts quantity | 3 |
| Optical drive type | N |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Total number of SATA connectors | 6 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 3 |
| Chassis type | Desktop |
| Product colour | Black |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Viewing window |
| Market positioning | Gaming |
| Motherboard chipset | Intel B660 |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Product type | PC |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Execute Disable Bit | |
| Embedded options available | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel 64 | |
| Idle States | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology |
| Power supply | 750 W |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Width | 215 mm (8.39 ") |
| Depth | 430 mm (16.77 ") |
| Height | 450 mm (17.55 ") |
| Weight | 13600 g (29.98 lbs) |
| Display included |
| Processor manufacturer | Intel |
| 8 | |
| Realtek RTL8125B-CG | |
| 2 | |
| 1 | |
| Intel Core i7-12xxx | |
| MSI | |
| 4 | |
| NVIDIA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
