Back to Top
| Processor model | i7-14700KF |
| Processor generation | Intel Core i7-14xxx |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor cores | 20 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core base frequency | 3.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor threads | 28 |
| Maximum turbo power | 253 W |
| Processor base power | 125 W |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Total storage capacity | 2000 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 2000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Solid-state drive interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce RTX 4070 SUPER |
| Discrete graphics memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics adapter memory | 16 GB |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Optical drive type | N |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Chassis type | Desktop |
| Product colour | Black |
| Motherboard chipset | Intel Z790 |
| Product type | PC |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Power supply | 750 W |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Width | 492.76 mm (19.22 ") |
| Depth | 231 mm (9.01 ") |
| Height | 482.6 mm (18.82 ") |
| Weight | 12210 g (26.92 lbs) |
| Display included |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Processor manufacturer | Intel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
