Back to Top
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | N100 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Built-in processor |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 1 |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 3200 MHz |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive sizes supported | 3.5, M.2 " |
| NVM Express (NVMe) supported |
| On-board graphics adapter | |
| Graphics adapter family | Intel |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics |
| Built-in speaker(s) |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port |
| Product type | Mini PC (<= 3L) barebone |
| Cooling type | Active |
| Chassis type | 0.69L sized PC |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Product colour | Black |
| VESA mounting |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 65 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 124 mm (4.84 ") |
| Depth | 124 mm (4.84 ") |
| Height | 53.7 mm (2.09 ") |
| Weight | 540 g (1.19 lbs) |
| Package width | 221 mm |
| Package depth | 506 mm |
| Package height | 469 mm |
| Package weight | 1390 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
