Back to Top
| Motherboard chipset | Intel Z270 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Pentium |
| Built-in processor |
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory channels | Dual |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400 MHz |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Supported storage drive types | HDD, SSD |
| Storage drive sizes supported | 3.5 " |
| Storage drive interface | M.2, PCI Express, Serial ATA III |
| RAID levels | 0,1,5,10, JBOD |
| On-board graphics adapter | |
| Graphics adapter family | Intel |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio system | HDA |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| LAN controller | Intel I211 |
| Bluetooth |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express x4 slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| Product type | PC barebone |
| Market positioning | Gaming |
| Chassis type | Cube |
| Cooling type | Active |
| LED indicators | Power |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Energy Star certified | |
| Safety | ETL, CB, BSMI |
| Certification | FCC, CE, BSMI, C-Tick, RoHS, ErP |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating system installed | N |
| Intel® Optane™ Memory Ready |
| Power supply type | Internal power supply unit |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply | 500 W |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 215.4 mm (8.4 ") |
| Depth | 348.4 mm (13.59 ") |
| Height | 190.2 mm (7.42 ") |
| Weight | 3500 g (7.72 lbs) |
| Package weight | 5000 g |
| Display included | |
| Power cord included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
