Back to Top
| Processor frequency | 1.4 GHz |
| Processor model | i7-12700T |
| Processor generation | Intel Core i7-12xxx |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor cores | 12 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache | 25 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor threads | 20 |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD memory type | TLC |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 770 |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Chassis type | Mini PC |
| Market positioning | Premium |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Product type | Mini PC (<= 3L) |
| Harmonized System (HS) code |
| Operating system installed | Windows 10 IoT Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Width | 177 mm (6.9 ") |
| Depth | 175 mm (6.83 ") |
| Height | 34 mm (1.33 ") |
| Weight | 1420 g (3.13 lbs) |
| Package width | 498 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 2950 g |
| Processor manufacturer | Intel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.