Back to Top
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce GT 710 |
| Processor frequency | 954 MHz |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Graphics adapter RAMDAC | 400 MHz |
| Maximum displays per videocard | 2 |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR3 |
| Memory bus | 64 bit |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Interface type | PCI Express 2.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4a |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.5 |
| Full HD | |
| HDCP | |
| Dual Link DVI | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of slots | 3 |
| Product colour | Metallic |
| Minimum system power supply | 300 W |
| Power consumption (typical) | 19 W |
| Weight | 142 g (0.31 lbs) |
| Width | 146 mm (5.69 ") |
| Depth | 69 mm (2.69 ") |
| Height | 19 mm (0.74 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
