Back to Top
Support for up to four 5K displays gives you an expansive visual workspace to view your work in stunning detail.
NVIDIA RTX professional graphics cards are certified with a wide range of professional applications, which have been tested by leading independent software vendors (ISVs) and workstation manufacturers, and are supported by a global team of support specialists.
Get the peace of mind you need to focus on what matters most with the premier visual computing platform for mission-critical business.
| Graphics processor family | AMD |
| Graphics processor | T600 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA cores | 640 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| Memory bandwidth (max) | 160 GB/s |
| Interface type | PCI Express 3.0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| DirectX version | 12.07 |
| Shader model version | 5.17 |
| OpenGL version | 4.68 |
| Dual Link DVI | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of slots | 1 |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Height | 68.9 mm (2.69 ") |
| Width | 156.8 mm (6.12 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.