Back to Top
| Product colour | Black |
| Product type | Group video conferencing system |
| Wall mountable |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Megapixel | 20 MP |
| Digital zoom | 7.3 x |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p |
| Supported graphics resolutions | 800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1600 x 1200 (UXGA),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Video formats supported | AVC, H.264, H.265 |
| Built-in speaker(s) | |
| Voice codecs | G.711, G.719, G.722, G.722.1, G.728, G.729A |
| RMS rated power | 40 W |
| Speaker power | 20 W |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Security algorithms | 128-bit AES,256-bit AES, FIPS 140-2, SSL/TLS |
| Horizontal field of view | 120 u00b0 |
| Display diagonal | 8 " |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Number of microphones | 4 |
| VESA mounting |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80 % |
| Heat dissipation | 65 BTU/h |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 840.18 mm (32.77 ") |
| Depth | 117.33 mm (4.58 ") |
| Height | 135.38 mm (5.28 ") |
| Weight | 3200 g (7.05 lbs) |
| Cables included | AC, HDMI, LAN (RJ-45) |
| Packaging content | Poly Studio X70; AC power adapter; HDMI cable; Power cable; CAT 5E LAN cable; Poly TC10 touch controller; Display mounting clamp |
| Whiteboard | |
| 20 | |
| Y | |
| 3840 x 2160 | |
| Y | |
| Presenter mode | |
| 140 | |
| 2 | |
| 1 | |
| 2 | |
| 1 | |
| Dual camera |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.