With no need for a computer or laptop, Logitech Rally Bar run supported video conferencing applications, such as Zoom Rooms and Microsoft Teams Rooms.
Install cables securely with minimum cabling and clean, confident installations.
Easily deploy Rally Bar across all of your midsize rooms with multiple mounting options.
Rally Bar integrates seamlessly with your preconfigured meeting room solution, allowing you to start your meeting with just one touch.
Video, color, and optical accuracy can be optimized for the perfect meeting experience.
Rally Bar adapts to meeting dynamics and keeps the camera on the action using AI, human perception, and motorized PTZ.
With advanced audio engineering, Rally Bar ensures that every voice is clearly heard and delivered with powerful sound.
AI-based RightSound technology automatically balances loud and soft voices while reducing unwanted noise.
Using high-precision beamforming microphones, pay attention to the active talker.
With excellent full duplex, you can hear and be heard at the same time.
With a pickup range of 4.57 meters and the option of adding up to three Rally mic pods (variable depending on the environment), large groups and space can be easily accommodated.
With AI Viewfinder, maximizing RightSight auto-framing and camera control is made possible with the aid of scene awareness.
Count the number of people in a room using AI Viewfinder's people count feature, captured from the Logitech Sync Dashboard.
Count the number of people in a room using AI Viewfinder's people count feature, captured from the Logitech Sync Dashboard.
By integrating partner solutions and dashboards, you can manage your devices from other platforms easily.
Video meetings can replace face-to-face meetings and reduce business travel for remote workers.
Experience Logitech's stylishly simple, next-generation small, medium, and large room solutions, which can be deployed as PC or appliance-based solutions.
| Product colour | Graphite |
| Product type | Group video conferencing system |
| Pan range | -25 - 25 \u00b0 |
| Tilt angle range | -15 - 15 \u00b0 |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Optical zoom | 5 x |
| Digital zoom | 3 x |
| Supported video modes | 720p,900p,1440p,2160p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Output level | 90/99 dB |
| Output voltage THD | 2 % |
| Built-in speaker(s) | |
| Microphone pick-up range | 4.5 m |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Microphone in |
| Interface module HDMI ports quantity | 3 |
| Interface module HDMI input ports quantity | 1 |
| Interface module HDMI output ports quantity | 2 |
| Interface module Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | 192-bit AES |
| Field of view (FOV) angle | 90 \u00b0 |
| Horizontal field of view | 82.1 \u00b0 |
| Remote control interface | Bluetooth |
| Microphone sensitivity | -36 dB |
| Microphone frequency | 90 - 16000 Hz |
| Sound pressure level (max) | 90 dB |
| Number of microphones | 6 |
| Telepresence |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Heat dissipation | 64 BTU/h |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Current | 4.754 A |
| DC input voltage | 19 V |
| Cables included | AC, DC, HDMI, USB Type-A to USB Type-C |
| Power cable length | 2.5 m |
| HDMI cable length | 2 m |
| Handheld remote control |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
