The PowerColor Fighter RX 6600 graphics card is based on AMD RDNA 2 architecture and features 32 Compute Units, 32 MB of all new AMD Infinity Cache, and 8 GB of dedicated GDDR6 memory.
It is designed to deliver ultra-high frame rates and the ultimate 1080p gaming experience.
As an entry ticket to enjoy gaming, the PowerColor Fighter AMD Radeon RX 6600 8GB graphics card is armed with a dual 90mm cooling fan design, a cooler with an enlarged heatsink surface and a set of heatpipes directly touching the GPU to enhance heat dissipation.
The cooling fan utilizes two-ball bearing technology, increasing the longevity of the fans by up to 4 times.
Mute Fan Technology intelligently turns off the fan when the temperature falls below 60 °C, allowing for silent gaming under medium and low load conditions while reducing power consumption.
The PowerColor Fighter RX 6600 graphics card features a 2 x 90mm optimized fan design to maintain your card's best cooling solution.
Heatpipes directly contact the GPU to enhance heat dissipation efficiency. Together with an enlarged heatsink, the card is kept in an optimal cooling condition during gaming.
Groundbreaking AMD RDNA 2 architecture are now available. The AMD Radeon RX 6600 is designed to deliver an incredible 1080p gaming experience, powering the next generation of gaming with vivid visuals and elevated experiences.
Radeon RX 6600 deliver serious 1080p gaming and ultra-high frame rates. Get up to 32 high-performance compute units, the groundbreaking AMD Infinity Cache, and up to 8GB of dedicated GDDR6 memory.
When you pair an RX 6600 graphics card with an AMD RyzenTM 5000 Series desktop processor, you'll get the next generation of gaming performance with AMD Smart Access Memory technology.
| Graphics processor family | AMD |
| Graphics processor | Radeon RX 6600 |
| Processor boost clock speed (OC mode) | 2491 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Stream processors | 1792 |
| CUDA |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| Data transfer rate | 14 Gbit/s |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | |
| AMD FreeSync | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 90 mm |
| Number of slots | 2 |
| Minimum system power supply | 500 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Width | 200 mm (7.8 ") |
| Depth | 111 mm (4.33 ") |
| Height | 39 mm (1.52 ") |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.