Back to Top
| Connector 1 | USB 3.1 A |
| Connector 2 | SATA |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Power |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| UASP support | |
| Hot-swap | |
| Storage drive sizes supported | 2.5 " |
| Compatible operating systems | Windows: 8/8.1/10; MAC: OS X |
| Plug and Play |
| USB powered |
| Width | 101.6 mm (3.96 ") |
| Depth | 111.76 mm (4.36 ") |
| Height | 35.56 mm (1.39 ") |
| Package width | 185.42 mm |
| Package depth | 144.78 mm |
| Package height | 17.78 mm |
| Package weight | 90.71 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.