Back to Top
| Connector 1 | Displayport 1.2 |
| Connector 2 | HDMI 2.0 |
| Connector gender | Male connector/Female connector |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.21 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | ROHS, FCC and CE EMI |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Converter type | Active video converter |
| USB required | |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| Compatible operating systems | Windows 10, 8.1 MAC OSx |
| Plug and Play |
| Cable colour | Black |
| Host interface | Displayport 1.2 |
| Width | 44 mm (1.72 ") |
| Depth | 14, 210 mm |
| Weight | 32 g (0.07 lbs) |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 6 g |
| Package type | Polybag |
| Quantity | 1 |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.