Back to Top
| Capacity | 128 GB |
| Flash card type | MicroSDXC |
| Read speed | 200 MB/s |
| Write speed | 90 MB/s |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Internal memory type | UHS-I |
| Application performance class | A2 |
| Video Speed Class | V30 |
| Flash memory class | Class 10 |
| Product colour | Black, Red |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Water resistant, X-ray proof |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 14.99 mm (0.58 ") |
| Depth | 1.02 mm (0.04 ") |
| Height | 10.92 mm (0.43 ") |
| Memory adapter included | SD |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
