Back to Top
| Capacity | 2 GB |
| Flash card type | SD |
| Read speed | 7.7 MB/s |
| Write speed | 2 MB/s |
| Internal memory type | MLC |
| Write protection switch | |
| Endurance | 10000 cycles per logical sector |
| Product colour | Blue |
| Input voltage | 2.7 - 3.6 V |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Width | 32 mm (1.25 ") |
| Depth | 24 mm (0.94 ") |
| Height | 2.1 mm (0.08 ") |
| Weight | 2 g (0 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 24 x 32 x 2.1 mm |
| USB powered | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.